správa nemovitostí

pouze silný může být stabilní a levný

Hrozba pro seniory: Darovat nemovitost dětem se nemusí vyplatit

6 Únor, 2018 - 14:44 -- ZEN

Převzatý článek z novinky.cz

Aby nedošlo ke složitému dědickému řízení, darují často senioři nemovitý majetek dětem či vnukům již za svého života. Domy, byty, pole či zahrady se tak ocitají v cizích rukou, ačkoli jejich dosavadní majitelé je nadále užívají. Podle sociálních pracovníků a advokátů si ale senioři obvykle neuvědomují, že v momentě darování nad majetkem ztrácejí jakoukoliv kontrolu.

Noví majitelé mohou dům bez jejich souhlasu pronajmout, udělat z něj kanceláře nebo ho zcela přestavět. Obranou proti takovému vývoji nemusí být ani věcné břemeno, pokud přesně nedefinuje, jak noví majitelé můžou, respektive nemůžou s darovanou nemovitostí nakládat.

Krizové linky pro seniory ročně zaznamenají obrovské množství hovorů, ve kterých se důchodci operátorům svěřují s rodinnými spory o majetek.

Obyčejné věcné břemeno nepomůže

„Domluví se s dětmi, že jim dům darují, a předpokládají, že se za to o ně ve stáří postarají. Vůbec jim ale nedochází, že tím absolutně změní silové pole v rodině. To, kdo má větší rozhodovací možnosti. Prostě jim nedojde, do jaké pozice se tím dostanou,“

Číst dále...