správa nemovitostí

pouze silný může být stabilní a levný

Jaká jsou rizika prodeje nemovitosti na vlastní pěst?

30 Červenec, 2019 - 15:04 -- ZEN


Převzatý článek z: pravyprostor.cz

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že prodávat nechtěnou nemovitost není nic složitého, opak je pravdou. A to zvláště v případě, že to děláte poprvé v životě. Jaká rizika na vás mohou číhat, pokud se rozhodnete prodej uskutečnit bez pomoci realitní kanceláře?

Úřady, administrativa a smlouvy

Ještě než se pustíte do samotného prodeje nemovitosti, je potřeba vyřídit mnoho věcí. Mezi základní dokumenty, do kterých bude chtít kupující jistě nahlédnout, patří list vlastnictví, nabývací titul, měsíční vyúčtování, doklady o revizích spotřebičů, u bytu bezdlužnost vůči SVJ a dodavatelům energií. Dále je třeba sestavit kupní smlouvu se všemi náležitostmi a sestavit dohodu o podmínkách převodu. Pokud těmto věcem nerozumíte, budete potřebovat pomoc právníka nebo dobrého realitního makléře. V opačném případě hrozí, že třeba díky absenci rezervační smlouvy nedojde k prodeji a zájemce se odmlčí. Kámen úrazu je často i v doma sestavené kupní smlouvě. I když na internetu jistě existují vzory, bez pomoci realitní kanceláře v ní mohou chybět důležité věci, které později zkomplikují celý proces prodeje.

Reálná cena

Správné nastavení ceny nemovitostí je klíčové pro rychlý prodej. Jestliže prodáváte na vlastní pěst, můžete se o to pokusit sami tím, že porovnáte podobné nemovitosti a pečlivě sepíšete klady a zápory bydlení ve vašem bytě či domě. Častou chybou je nastřelení ceny, kterou se pak majitelé postupně snaží snižovat. To však vede ke zbytečné prodlevě a případným otázkám zájemců, co je s nemovitostí špatně. Pokud tedy chcete cenu určit správně hned napoprvé, přizvěte si odborníka. Odhad ceny nemovitosti je v realitních kancelářích standardní službou.

Prezentace

Lidé kupují očima a často dávají na první pohled. Pokud je tedy ve vašem inzerátu vidět vybydlený objekt se zarostlou zahradou, zájemci o koupi se k vám nepohrnou. Ještě než se tedy vrhnete do inzerování, byt či dům pečlivě ukliďte a upravte tak, aby na fotkách vypadal skvěle. Od věci není pozvat si profesionálního fotografa, který leckdy dokáže i z obyčejného prostoru vykouzlit krásné snímky.

Odkaz na původní článek